Vishay/Dale RNC55J11R1BSRSL
RNC55J11R1BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J11R1BSRSL
Brief Description
RES 11.1 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J11R1BSRSL.pdf
Availability of RNC55J11R1BSRSL
QUANTITY
RNC55J11R1BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J11R1BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J11R1BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J11R1BSRSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J11R1BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J11R1BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J11R1BSRSL
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC SWITCH HIGH SIDE QUAD 24-QFN datasheet.pdf
CAP 500F 16V CHASSIS MOUNT datasheet.pdf
RES 210K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV DARL W/BASE 8DIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 10POS datasheet.pdf
RES SMD 2.5M OHM 5% 1/20W 0402 datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 3POS datasheet.pdf