Vishay/Dale RNC55J11R3FSRE6
RNC55J11R3FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J11R3FSRE6
Brief Description
RES 11.3 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J11R3FSRE6.pdf
Availability of RNC55J11R3FSRE6
QUANTITY
RNC55J11R3FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J11R3FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J11R3FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J11R3FSRE6
Related LinksRNC55J1, RNC55J11R3FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J11R3FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J11R3FSRE6
Connector Header 35 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 470PF 2.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
TLV320AIC3104EVM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 64K EEPR 8TSSO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 7.5MM datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
TXRX PHY 10/100 3.3V 32QFN datasheet.pdf