Vishay/Dale RNC55J11R5BSBSL
RNC55J11R5BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J11R5BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 11.5 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J11R5BSBSL.pdf
Availability of RNC55J11R5BSBSL
QUANTITY
RNC55J11R5BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J11R5BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J11R5BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J11R5BSBSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J11R5BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J11R5BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J11R5BSBSL
SPACER BLACK SEC FOR A7P datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
EB XRLRPLNGR SIDXIT 3.0M CABLE datasheet.pdf
IC REG BCK ADJ/PROG 2.5A 16DSBGA datasheet.pdf
144CKT HDM BACKPLANE MODU datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 5A TO263-7 datasheet.pdf
CONN HDR 64POS 0.100 T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 52POS INLINE PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf