Vishay/Dale RNC55J1211BRB14
RNC55J1211BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1211BRB14
Brief Description
RES 1.21K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1211BRB14.pdf
Availability of RNC55J1211BRB14
QUANTITY
RNC55J1211BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1211BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1211BRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1211BRB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1211BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1211BRB14 Details Description
Related parts for RNC55J1211BRB14
CABLE N/SMA 36" RG-58 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 6POS VERT datasheet.pdf
RES 1.43K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 3-12V 700MA datasheet.pdf
RES 10K OHM 10W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG BLK SHLD 500' datasheet.pdf
OSC TCXO 26.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711 datasheet.pdf