Vishay/Dale RNC55J1212BRBSL
RNC55J1212BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1212BRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1212BRBSL.pdf
Availability of RNC55J1212BRBSL
QUANTITY
RNC55J1212BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1212BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1212BRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1212BRBSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1212BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1212BRBSL Details Description
Related parts for RNC55J1212BRBSL
TVS DIODE 9.4VWM 16.38VC DO204AC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 800V 1.5A datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC FPGA 290 I/O 484FBGA datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FREE HANGING RCPT 65SKT datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL RGHT WK datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT datasheet.pdf
BARCODE SCANNER datasheet.pdf
1000UF 6,3V 10X12,5 datasheet.pdf