Vishay/Dale RNC55J1212FRB14
RNC55J1212FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1212FRB14
Brief Description
RES 12.1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1212FRB14.pdf
Availability of RNC55J1212FRB14
QUANTITY
RNC55J1212FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1212FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1212FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1212FRB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1212FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1212FRB14 Details Description
Related parts for RNC55J1212FRB14
IC RTC PHANTOM PAR 32-DIP datasheet.pdf
RES SMD 10.5 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 16BIT 48TVSOP datasheet.pdf
CONN TERM BLK CARD EDGE 18POS datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .152M 10POS datasheet.pdf
RES 274 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
SOLDER SHIELD TERM 24 AWG LEAD datasheet.pdf