Vishay/Dale RNC55J1242FSB14
RNC55J1242FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1242FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12.4K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1242FSB14.pdf
Availability of RNC55J1242FSB14
QUANTITY
RNC55J1242FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1242FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1242FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1242FSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1242FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1242FSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1242FSB14
RES SMD 8.2K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 1.4A DPAK datasheet.pdf
CAP CER 180PF 300V 1111 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 9A 125V datasheet.pdf
CONN SENSOR STRIP 24PORT PCB datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CMOS 25PPM 5X7MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS CABLE PIN datasheet.pdf
OSC VCTCXO 20.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf
TV 12C 8#20 4#16 SKT RECP datasheet.pdf
10UF 35V 5X7MM 85C 1500H datasheet.pdf