Yageo RT1206DRD07150KL
RT1206DRD07150KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRD07150KL
Brief Description
RES SMD 150K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRD07150KL.pdf
Availability of RT1206DRD07150KL
QUANTITY
RT1206DRD07150KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRD07150KL
Internal Part NumberEIS-RT1206DRD07150KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRD07150KL
Related LinksRT1206DR, RT1206DRD07150KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRD07150KL Details Description
Related parts for RT1206DRD07150KL
RES SMD 768K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
EMITTER 7M WIRE LEADS T-BEAM datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 32-LQFP datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 120MA 4.5 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS CBL MNT SKT datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
CNR ACC PLASTIC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.2A 5TSOP datasheet.pdf