Vishay/Dale RNC55J1243BSRSL
RNC55J1243BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1243BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 124K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1243BSRSL.pdf
Availability of RNC55J1243BSRSL
QUANTITY
RNC55J1243BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1243BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1243BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)124k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1243BSRSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1243BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1243BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J1243BSRSL
MAT RUBBER DRK BLUE 48"X40' datasheet.pdf
CABLE POF BLK PLAST DUPLEX 10M datasheet.pdf
TVS DIODE 216VWM 348.6VC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 50V TO252AA datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT PIN datasheet.pdf