Vishay/Dale RNC55J1313BSB14
RNC55J1313BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1313BSB14
Brief Description
RES 131K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1313BSB14.pdf
Availability of RNC55J1313BSB14
QUANTITY
RNC55J1313BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1313BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1313BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)131k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1313BSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1313BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1313BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1313BSB14
IC SUPERVISOR 4.63V LOW TO-92 datasheet.pdf
CONN RECEPT 80POS .8MM W/O BOSS datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.96KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 4.02KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CAP CER 51PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN EDGE CARD datasheet.pdf
AC/DC WALL MNT ADPTR 5.9V datasheet.pdf