Vishay/Dale RNC55J1320BSB14
RNC55J1320BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1320BSB14
Brief Description
RES 132 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1320BSB14.pdf
Availability of RNC55J1320BSB14
QUANTITY
RNC55J1320BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1320BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1320BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)132
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1320BSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1320BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1320BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1320BSB14
IC CTRLR HOTSWAP 16.5V 10-MSOP datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37, 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 0.68 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.20K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE PIN datasheet.pdf
HEAVY DUTY PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CAP CER 750PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf