Omron Automation & Safety A22W-2AR-12A-01
A22W-2AR-12A-01 picture photo
Mfg. Part Number
A22W-2AR-12A-01
Brief Description
SWITCH KNOB ILLUM 2POS SPST RED
Datasheet Download
A22W-2AR-12A-01.pdf
Availability of A22W-2AR-12A-01
QUANTITY
A22W-2AR-12A-01 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22W-2AR-12A-01
Internal Part NumberEIS-A22W-2AR-12A-01
TypeStandard
CircuitSPST-NC
Number of Positions2
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC)
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round, Red Knob
Depth Behind Flange54.70mm
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22W-2AR-12A-01
Related LinksA22W-2A, A22W-2AR-12A-01 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22W-2AR-12A-01 Details Description
Related parts for A22W-2AR-12A-01
IC OPAMP ISOLATION 50KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS R/A 15GOLD T/H datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES 180 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE SGL-END R/A FMAL 5POS 3' datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SRL SWITCH OCT W/SPI 32SOIC datasheet.pdf
LABEL datasheet.pdf
POT SLIDE 10K OHM .1W 15MM datasheet.pdf