Vishay/Dale RNC55J1331BRB14
RNC55J1331BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1331BRB14
Brief Description
RES 1.33K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1331BRB14.pdf
Availability of RNC55J1331BRB14
QUANTITY
RNC55J1331BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1331BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1331BRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.33k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1331BRB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1331BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1331BRB14 Details Description
Related parts for RNC55J1331BRB14
OUTPUT MODULE DC 7MA 5VDC datasheet.pdf
CONN SOCKET 8POS 24AWG GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE INLINE TIME DLAY 300V 1.25A datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 8" 0.50MM 26POS datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 4V 10% 1410 datasheet.pdf
IC FPGA 942 I/O 1704BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
D4SL-3NDA-DN datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 320MA 1.45 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf