Vishay/Dale RNC55J1331BSBSL
RNC55J1331BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1331BSBSL
Brief Description
RES 1.33K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1331BSBSL.pdf
Availability of RNC55J1331BSBSL
QUANTITY
RNC55J1331BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1331BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1331BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.33k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1331BSBSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1331BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1331BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J1331BSBSL
IC OPAMP CFA 400MHZ 16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER ZD HI DRV 16-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 58.1VWM 92VC MELF datasheet.pdf
KIT STARTER FOR R8C38C datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
SL 5.00/06/180B 3.2SN BK BX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 20NH 420MA 250 MOHM datasheet.pdf