Vishay/Dale RNC55J1352BSR36
RNC55J1352BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1352BSR36
Brief Description
RES 13.5K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1352BSR36.pdf
Availability of RNC55J1352BSR36
QUANTITY
RNC55J1352BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1352BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J1352BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1352BSR36
Related LinksRNC55J1, RNC55J1352BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1352BSR36 Details Description
Related parts for RNC55J1352BSR36
MOSFET N-CH 25V 30A TDSON-8 datasheet.pdf
EDGECARD 132POS DIP R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 18POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 290MA 4.7 OHM TH datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 229 TYPED 33POS datasheet.pdf
TOOL INSERTION TWEEZER 16 GA datasheet.pdf
COMBO 3W3 M PCB STR HP G50 ZIN datasheet.pdf
CAP CER 5.5PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf