Vishay/Dale RNC55J1353BSRSL
RNC55J1353BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1353BSRSL
Brief Description
RES 135K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1353BSRSL.pdf
Availability of RNC55J1353BSRSL
QUANTITY
RNC55J1353BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1353BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1353BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)135k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1353BSRSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1353BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1353BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J1353BSRSL
CAP CER 0.027UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 100MS SNT-4A datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
LABEL LPAX SERIES TON datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 25V X8R 0402 datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
ASSY RECT 1POS 15.4X19.6MM CLEAR datasheet.pdf
762 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf