Vishay/Dale RNC55J1401DPBSL
RNC55J1401DPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1401DPBSL
Brief Description
RES 1.4K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1401DPBSL.pdf
Availability of RNC55J1401DPBSL
QUANTITY
RNC55J1401DPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1401DPBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1401DPBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.4k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1401DPBSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1401DPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1401DPBSL Details Description
Related parts for RNC55J1401DPBSL
RES SMD 4.64M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
QKE MALE DIP ASSE datasheet.pdf
CONN TERMINAL 250MCM AMPOWER datasheet.pdf
RES SMD 4.7M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
FAN 12VDC 60X15MM 3WR datasheet.pdf
CAP CER 7PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
LED XLAMP 5000K WHITE 36V SMD datasheet.pdf