Vishay/Dale RNC55J1402FMR36
RNC55J1402FMR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1402FMR36
Brief Description
RES 14K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1402FMR36.pdf
Availability of RNC55J1402FMR36
QUANTITY
RNC55J1402FMR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1402FMR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J1402FMR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1402FMR36
Related LinksRNC55J1, RNC55J1402FMR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1402FMR36 Details Description
Related parts for RNC55J1402FMR36
FIXED IND 27UH 1.12A 150 MOHM datasheet.pdf
IC MPU MPC74XX 1.0GHZ 483FCCBGA datasheet.pdf
SWITCH DETECT SNAPACT SPDT RIGHT datasheet.pdf
CAP CER 0.56UF 10V X5R 0603 datasheet.pdf
LED CBI 3MM 1POS GREEM 5V TH datasheet.pdf
IC AFE 16BIT 8KSPS 4CH 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
TRANSFORMER datasheet.pdf
BS II DUAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
POLYURTHANE TUBING 6MM datasheet.pdf