Vishay/Dale RNC55J1402FMRE6
RNC55J1402FMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1402FMRE6
Brief Description
RES 14K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1402FMRE6.pdf
Availability of RNC55J1402FMRE6
QUANTITY
RNC55J1402FMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1402FMRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J1402FMRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1402FMRE6
Related LinksRNC55J1, RNC55J1402FMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1402FMRE6 Details Description
Related parts for RNC55J1402FMRE6
MOSFET 2N-CH 20V 4.7A 8TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 29POS SNGL 2MM SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.25MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
RJI CABLE 8XAWG28/7 CLASS E IP datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPT CARD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 10V NP0 1206 datasheet.pdf