Vishay/Dale RNC55J1403FSB14
RNC55J1403FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1403FSB14
Brief Description
RES 140K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1403FSB14.pdf
Availability of RNC55J1403FSB14
QUANTITY
RNC55J1403FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1403FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1403FSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)140k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1403FSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1403FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1403FSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1403FSB14
Connector Quick Connect Receptacle 12-14 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES NTWRK 24 RES MULT OHM 14SOIC datasheet.pdf
RES 34.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
6-CORE 5M CABLE W/CONNECTOR datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf
IC DOWNCONVERTER 2CH 40QFN datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf