Omron Automation & Safety A22L-HW-12A-20A
A22L-HW-12A-20A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-HW-12A-20A
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-HW-12A-20A.pdf
Availability of A22L-HW-12A-20A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A22L-HW-12A-20A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-HW-12A-20A
Internal Part NumberEIS-A22L-HW-12A-20A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button, Half Guard
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, ColorLED, White
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-HW-12A-20A
Related LinksA22L-HW, A22L-HW-12A-20A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-HW-12A-20A Details Description
Related parts for A22L-HW-12A-20A
XFRMR LAMINATED 5VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 4.2MM DUAL SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 80MA SC70-5 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 10% 1507 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 14-SOIC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC FLASH datasheet.pdf
CTV 4C 4#16 SKT RECP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf