ITT Cannon, LLC MDM-25PSK-A174
MDM-25PSK-A174 picture photo
Mfg. Part Number
MDM-25PSK-A174
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
MDM-25PSK-A174.pdf
Availability of MDM-25PSK-A174
QUANTITY
MDM-25PSK-A174 Order Process
Ship out your order
Specifications of MDM-25PSK-A174
Internal Part NumberEIS-MDM-25PSK-A174
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-83513, Micro D Metal Shell (MDM)
PackagingBulk
Connector StyleD-Type, Micro-D
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureCable Side; Male Jackscrew (2-56)
TerminationSolder Cup
FeaturesShielded
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating3A
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDM-25PSK-A174
Related LinksMDM-25P, MDM-25PSK-A174 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MDM-25PSK-A174 Details Description
Related parts for MDM-25PSK-A174
Connector Receptacle 19 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 1 OHM 20W 1% TO220 datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FIFO 64X9 SYNC 25NS 32-TQFP datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 750 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
GK NICU NRS NF V0 REC datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 35V X5R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf