Vishay/Dale RNC55J1413BSRE6
RNC55J1413BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1413BSRE6
Brief Description
RES 141K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1413BSRE6.pdf
Availability of RNC55J1413BSRE6
QUANTITY
RNC55J1413BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1413BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J1413BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)141k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1413BSRE6
Related LinksRNC55J1, RNC55J1413BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1413BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J1413BSRE6
CAP FILM 10000PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RECEPT WRAPOST .032-.046" .094" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
IC AMP QUAD BRIDGE FLEXIWATT25 datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS T/H R/A datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/2.8V 0.15A 6XDFN datasheet.pdf