Vishay/Dale RNC55J1451BSR36
RNC55J1451BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1451BSR36
Brief Description
RES 1.45K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1451BSR36.pdf
Availability of RNC55J1451BSR36
QUANTITY
RNC55J1451BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1451BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J1451BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.45k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1451BSR36
Related LinksRNC55J1, RNC55J1451BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1451BSR36 Details Description
Related parts for RNC55J1451BSR36
RES 120 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR PTC OCP 4.6 OHM 25C datasheet.pdf
RES 2.32M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CARDEDGE 86POS DL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 13POS 1MM R/A datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.9MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1.2-20UNF-2A 20MA datasheet.pdf
AT-4753 CRIMP TOOL HEAD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC FPGA 744 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN SOLDR datasheet.pdf