Vishay/Dale RNC55J1452BSRE6
RNC55J1452BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1452BSRE6
Brief Description
RES 14.5K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1452BSRE6.pdf
Availability of RNC55J1452BSRE6
QUANTITY
RNC55J1452BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1452BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J1452BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1452BSRE6
Related LinksRNC55J1, RNC55J1452BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1452BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J1452BSRE6
CAP FILM 10000PF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 5.08MM 21POS OR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN SOCKET 13.5-15.5AWG TIN datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH SPDT HXQFN16U datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONN FFC TOP 38POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V CH 0603 datasheet.pdf