Vishay/Dale RNC55J1453BSRE6
RNC55J1453BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1453BSRE6
Brief Description
RES 145K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1453BSRE6.pdf
Availability of RNC55J1453BSRE6
QUANTITY
RNC55J1453BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1453BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J1453BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)145k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1453BSRE6
Related LinksRNC55J1, RNC55J1453BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1453BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J1453BSRE6
BOX ABS BLACK 8.66"L X 4.33"W datasheet.pdf
JACK PIN TIP GOLD BLACK datasheet.pdf
RES SMD 30.1 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 70NS 32TSOP datasheet.pdf
RES 0.24 OHM 20W 1% TO126 datasheet.pdf
LED PRISM 3MM YLW/GRN/RED SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
BCD 10-POSITION REAL CODE SMD datasheet.pdf
BNC TEE FEMALE TO MALE TO FEMALE datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPST 15A 24V datasheet.pdf