Vishay/Dale RNC55J14R7BSB14
RNC55J14R7BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J14R7BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 14.7 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J14R7BSB14.pdf
Availability of RNC55J14R7BSB14
QUANTITY
RNC55J14R7BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J14R7BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J14R7BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J14R7BSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J14R7BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J14R7BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J14R7BSB14
ESD HANDLER 6X10X2-1/4 datasheet.pdf
FILTER SAW 433.92MHZ SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALL MT PINS datasheet.pdf
RES 4.48K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
PUSHER PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V CH 0603 datasheet.pdf
SGE-245-2-2030 01500C SFTY EDGE datasheet.pdf
Connector Receptacle 68 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf