Vishay/Dale RNC55J1500BSB14
RNC55J1500BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1500BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1500BSB14.pdf
Availability of RNC55J1500BSB14
QUANTITY
RNC55J1500BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1500BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1500BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1500BSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1500BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1500BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1500BSB14
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO204AC datasheet.pdf
SWITCH DIP TOP SLIDE 3POS 24V datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 256VWM 414VC SMB datasheet.pdf
LED CBI 3MM QUAD LEVEL RT ANGLE datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 390K OHM 5SIP datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 8"L X 20"W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 52 Position Free Hanging (In-Line) Crimp datasheet.pdf
OSC SO 155.52MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf