Vishay/Dale RNC55J1500DRRE6
RNC55J1500DRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1500DRRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1500DRRE6.pdf
Availability of RNC55J1500DRRE6
QUANTITY
RNC55J1500DRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1500DRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J1500DRRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1500DRRE6
Related LinksRNC55J1, RNC55J1500DRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1500DRRE6 Details Description
Related parts for RNC55J1500DRRE6
IC REG LDO ADJ 0.8A DDPAK datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 2.93V RS 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 7/16-20UNF 4.5V datasheet.pdf
LED CBI 5MM GRN WATER CLEAR TRI datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 1.75K OHM 12W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS PIN datasheet.pdf