Vishay/Dale RNC55J1501BSRE6
RNC55J1501BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1501BSRE6
Brief Description
RES 1.5K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1501BSRE6.pdf
Availability of RNC55J1501BSRE6
QUANTITY
RNC55J1501BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1501BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J1501BSRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1501BSRE6
Related LinksRNC55J1, RNC55J1501BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1501BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J1501BSRE6
DIODE ARRAY GP 400V 4A D2PAK datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 74POS .100 SRT AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 60A 60V datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .102M 32POS datasheet.pdf
RES 392 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 15VOUT 10W datasheet.pdf