Vishay/Dale RNC55J1502BPRSL
RNC55J1502BPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1502BPRSL
Brief Description
RES 15K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1502BPRSL.pdf
Availability of RNC55J1502BPRSL
QUANTITY
RNC55J1502BPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1502BPRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1502BPRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1502BPRSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1502BPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1502BPRSL Details Description
Related parts for RNC55J1502BPRSL
IC ADC 8BIT SAMPLING SRL 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN FFC RCPT 12POS 2.54MM datasheet.pdf
XLATOR TTL-ECL HEX LP 24-SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 2A 120V datasheet.pdf
CONN RECEPT 68POS 1.27MM datasheet.pdf
COMMON MODE FILTERS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf