AVX Corporation AQ147M5R6DAJME
AQ147M5R6DAJME picture photo
Mfg. Part Number
AQ147M5R6DAJME
Brief Description
CAP CER 5.6PF 500V 1111
Datasheet Download
AQ147M5R6DAJME.pdf
Availability of AQ147M5R6DAJME
QUANTITY
AQ147M5R6DAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of AQ147M5R6DAJME
Internal Part NumberEIS-AQ147M5R6DAJME
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
SeriesAQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AQ147M5R6DAJME
Related LinksAQ147M5, AQ147M5R6DAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
AQ147M5R6DAJME Details Description
Related parts for AQ147M5R6DAJME
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16DIP datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST DL 8VSSOP datasheet.pdf
IC MPU RESET 2.625V SOT23-5 datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
XFRMR T1/CEPT/ISDN-PRI 1CT:2CT datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
Crystal 8.0000MHz 30ppm 18pF 35 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ CMOS, TTL SMD datasheet.pdf