Vishay/Dale RNC55J1520FSB14
RNC55J1520FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1520FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 152 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1520FSB14.pdf
Availability of RNC55J1520FSB14
QUANTITY
RNC55J1520FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1520FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1520FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)152
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1520FSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1520FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1520FSB14 Details Description
Related parts for RNC55J1520FSB14
SSD 56GB SCSI datasheet.pdf
RES SMD 2.94KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC PWR MNG TRPL OUT 36-TQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 9-18VIN +/-09V datasheet.pdf
HEATSHK 9.5MM ID 50MM L datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 271 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf