Vishay/Dale RNC55J1531BSRE6
RNC55J1531BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1531BSRE6
Brief Description
RES 1.53K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1531BSRE6.pdf
Availability of RNC55J1531BSRE6
QUANTITY
RNC55J1531BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1531BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J1531BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.53k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1531BSRE6
Related LinksRNC55J1, RNC55J1531BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1531BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J1531BSRE6
CAP CER 0.022UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
IC DAC 10BIT DUAL 300MSPS 48TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC RX AM/FM/WB RADIO 24SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 40WQFN datasheet.pdf
IC FPGA 72 I/O 84PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE SKT datasheet.pdf