Vishay/Dale RNC55J1543BRRSL
RNC55J1543BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1543BRRSL
Brief Description
RES 154K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1543BRRSL.pdf
Availability of RNC55J1543BRRSL
QUANTITY
RNC55J1543BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1543BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1543BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)154k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1543BRRSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1543BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1543BRRSL Details Description
Related parts for RNC55J1543BRRSL
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 5V datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.1% 1/16W 0816 datasheet.pdf
IC SELECTOR/MUX DUAL 4-1 16-SOIC datasheet.pdf
IC BUFF/DVR DUAL N-INV 20SSOP datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 24POS 1MM SMD datasheet.pdf
RES 150 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
TRANS PNP 100V 1A SOT363 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE SKT datasheet.pdf