AVX Corporation 0805ZC473KAT2A
0805ZC473KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0805ZC473KAT2A
Brief Description
CAP CER 0.047UF 10V X7R 0805
Datasheet Download
0805ZC473KAT2A.pdf
Availability of 0805ZC473KAT2A
QUANTITY
0805ZC473KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805ZC473KAT2A
Internal Part NumberEIS-0805ZC473KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805ZC473KAT2A
Related Links0805ZC4, 0805ZC473KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0805ZC473KAT2A Details Description
Related parts for 0805ZC473KAT2A
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 4.75KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 30.5K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 1A 8TDFN datasheet.pdf
RES 51 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
ENCLOSED SWES E6TOP ROLLER datasheet.pdf
TRANS RF BIPO 10W 250MA M220 datasheet.pdf