Vishay/Dale M55342H06B7B50RWS
M55342H06B7B50RWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342H06B7B50RWS
Brief Description
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342H06B7B50RWS.pdf
Availability of M55342H06B7B50RWS
QUANTITY
M55342H06B7B50RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H06B7B50RWS
Internal Part NumberEIS-M55342H06B7B50RWS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H06B7B50RWS
Related LinksM55342H0, M55342H06B7B50RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H06B7B50RWS Details Description
Related parts for M55342H06B7B50RWS
SENSOR TEMPERATURE SPI 8MSOP datasheet.pdf
RACK MOUNT OUTLET STRIP 15A 15FT datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
IC 3DRVR/5RCVR RS232 3V 28-SSOP datasheet.pdf
IC MCU 8K FLASH 512B 8SOIC datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.75 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
0625 PIN-LINE HDR SCRW MACH CONT datasheet.pdf
PLATO SLDER TIP BEVEL 2.0 MM datasheet.pdf