Vishay/Dale RNC60J1020BSB14
RNC60J1020BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1020BSB14
Brief Description
RES 102 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1020BSB14.pdf
Availability of RNC60J1020BSB14
QUANTITY
RNC60J1020BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1020BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1020BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)102
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1020BSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1020BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1020BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1020BSB14
CAP ALUM 680UF 20% 40V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 330PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 866K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 182K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.2V 50MA SC82AB datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 32VDC 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 6.3V 20% 1210 datasheet.pdf
RES 549 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 1.2M OHM 5% 3W 2512 datasheet.pdf