Vishay/Dale RNC55J1543FMBSL
RNC55J1543FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1543FMBSL
Brief Description
RES 154K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1543FMBSL.pdf
Availability of RNC55J1543FMBSL
QUANTITY
RNC55J1543FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1543FMBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1543FMBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)154k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1543FMBSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1543FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1543FMBSL Details Description
Related parts for RNC55J1543FMBSL
SWITCH GUARD SQUARE AND ROUND datasheet.pdf
SIDAC BIDIR 320V 1000A DO-214AA datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS R/A GOLD T/H datasheet.pdf
CONN CARD EDGE 12POS .156 GREEN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 161.1328MHZ 6-CLCC datasheet.pdf