Vishay/Dale RNC55J1563BPB14
RNC55J1563BPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1563BPB14
Brief Description
RES 156K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1563BPB14.pdf
Availability of RNC55J1563BPB14
QUANTITY
RNC55J1563BPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1563BPB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J1563BPB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)156k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1563BPB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J1563BPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1563BPB14 Details Description
Related parts for RNC55J1563BPB14
IC PLL FRAC-N FREQ SYNTH 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 5.36K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
HEATSHRINK NO CLR 48 IN datasheet.pdf
CAP CER 8PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf
HD SMT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf