Vishay/Dale RNC55J1563BPBSL
RNC55J1563BPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1563BPBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 156K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1563BPBSL.pdf
Availability of RNC55J1563BPBSL
QUANTITY
RNC55J1563BPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1563BPBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1563BPBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)156k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1563BPBSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1563BPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1563BPBSL Details Description
Related parts for RNC55J1563BPBSL
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
REGULATOR 3.3V 1A HORZ VT-HT datasheet.pdf
CAP CER 11PF 16V NP0 01005 datasheet.pdf
CONN SHUR-PLUG 16-14AWG BLUE datasheet.pdf
RES 22M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SNSW 10.1A 1-4 RLSIM 70507528 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf