Vishay/Dale RNC55J1563BSBSL
RNC55J1563BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1563BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 156K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1563BSBSL.pdf
Availability of RNC55J1563BSBSL
QUANTITY
RNC55J1563BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1563BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1563BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)156k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1563BSBSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1563BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1563BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J1563BSBSL
Connector Receptacle 21 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES MO 1W 9.1K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SCREW/WASH 10-32X.625" 500/PK datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 2.03K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf