Vishay/Dale RNC55J15R0FSB14
RNC55J15R0FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J15R0FSB14
Brief Description
RES 15 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J15R0FSB14.pdf
Availability of RNC55J15R0FSB14
QUANTITY
RNC55J15R0FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J15R0FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J15R0FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J15R0FSB14
Related LinksRNC55J1, RNC55J15R0FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J15R0FSB14 Details Description
Related parts for RNC55J15R0FSB14
FUSE HLDR CART 250V 15A PNL MNT datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 100 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR .35W MONO 8SOIC datasheet.pdf
CAP MICA 50PF 1% 100V 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.01% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
INSERT FEMALE 10+2P+1GND PUSH IN datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 300MA 650 MOHM datasheet.pdf