Vishay/Dale RNC55J1621BSBSL
RNC55J1621BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1621BSBSL
Brief Description
RES 1.62K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1621BSBSL.pdf
Availability of RNC55J1621BSBSL
QUANTITY
RNC55J1621BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1621BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1621BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.62k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1621BSBSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1621BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1621BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J1621BSBSL
IC OPAMP QUAD 300MHZ R-R 14SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 40V/15V SMINI6 datasheet.pdf
IC OR CTRLR N+1 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC 7-STAGE RIPPLE COUNT 14SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf