Yageo RT0603CRD0731K6L
RT0603CRD0731K6L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603CRD0731K6L
Brief Description
RES SMD 31.6K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603CRD0731K6L.pdf
Availability of RT0603CRD0731K6L
QUANTITY
RT0603CRD0731K6L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603CRD0731K6L
Internal Part NumberEIS-RT0603CRD0731K6L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)31.6k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603CRD0731K6L
Related LinksRT0603CR, RT0603CRD0731K6L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603CRD0731K6L Details Description
Related parts for RT0603CRD0731K6L
IC 8-CH HS DIFF RECEIVER 38TSSOP datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 16BIT 40-QVSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 2% 1W 0207 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST SOT23-8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
TERMINAL CROSS CONN 95N/120N-4 datasheet.pdf
IC CLK MULT 10-OUT EEPROM datasheet.pdf
LED ARRAY 4000LM WARM WHITE datasheet.pdf
9.8V LOW POWER PRECISION REFERENCE SOURCE IC datasheet.pdf