Vishay/Dale RNC55J1621BSR36
RNC55J1621BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1621BSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.62K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1621BSR36.pdf
Availability of RNC55J1621BSR36
QUANTITY
RNC55J1621BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1621BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J1621BSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.62k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1621BSR36
Related LinksRNC55J1, RNC55J1621BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1621BSR36 Details Description
Related parts for RNC55J1621BSR36
HEADER OPEN .018"DIA .300 4POS datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC COMPARATOR BTR 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS .100" STACKER datasheet.pdf
KK .100 HDR FRLK WITH MULTIPLY datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 400MA 1.133 OHM datasheet.pdf
CONDUIT ENTRANCE END PWR FITTING datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 250UF 100V CHA MNT datasheet.pdf