Vishay/Dale RNC60J2491BSRE6
RNC60J2491BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J2491BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.49K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J2491BSRE6.pdf
Availability of RNC60J2491BSRE6
QUANTITY
RNC60J2491BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J2491BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J2491BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J2491BSRE6
Related LinksRNC60J2, RNC60J2491BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J2491BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J2491BSRE6
CAP FILM 1UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PULL datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 240V 330MA RADIAL datasheet.pdf
RES 332 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CAP CER 39PF 25V CH 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 19000UF 20% 5V FLATPACK datasheet.pdf
508 TB SP CL INTERLACE/T datasheet.pdf
CUSTOM STRIP MASTER datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 10% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf