Vishay/Dale RNC55J1623BSRSL
RNC55J1623BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1623BSRSL
Brief Description
RES 162K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1623BSRSL.pdf
Availability of RNC55J1623BSRSL
QUANTITY
RNC55J1623BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1623BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1623BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1623BSRSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1623BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1623BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J1623BSRSL
CAP TANT 6.8UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.21KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HDR 32POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
FUNCTION GENERATOR 5MHZ SWEEP datasheet.pdf
CAP TANT POLY 70UF 15V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 6.1PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf