Stackpole Electronics Inc. RNF14FTC180K
RNF14FTC180K picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTC180K
Brief Description
RES 180K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTC180K.pdf
Availability of RNF14FTC180K
QUANTITY
RNF14FTC180K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTC180K
Internal Part NumberEIS-RNF14FTC180K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTC180K
Related LinksRNF14F, RNF14FTC180K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTC180K Details Description
Related parts for RNF14FTC180K
TERM BLOCK HDR 32POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONV DC-DC 132W 48VIN 1.2V NEG datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
RES 0.383 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 37.4 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf