Vishay/Dale RNC55J1624BSBSL
RNC55J1624BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1624BSBSL
Brief Description
RES 1.62M OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1624BSBSL.pdf
Availability of RNC55J1624BSBSL
QUANTITY
RNC55J1624BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1624BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1624BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.62M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1624BSBSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1624BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1624BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J1624BSBSL
IC MON TRPL SPPLY MICROPWR 8MSOP datasheet.pdf
RES MO 1W 36 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V datasheet.pdf
CABLE 12COND 18AWG GRAY 500' datasheet.pdf
IC BUS TRSCVR 3-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
LABEL datasheet.pdf
CAP CER 30PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf